Mielenosoitukset ovat saaneet Hongkongin keskustan kaaoksen partaalle. Maailman kauppajärjestöä WTO:ta vastustavat mielenosoittajat ja Hongkongin poliisi ovat ottaneet rajusti yhteen vain kymmenien metrien päässä huippukokouspaikasta.
Mielenosoittajat ovat pyrkimässä kokoukseen osallistuvien talousministereiden luo kongressikeskukseen. Kymmeniä ihmisiä on paikallistelevision mukaan loukkaantunut.
Kokouspaikan lähellä olevan STT:n toimittajan mukaan mielenosoitukset ovat kiihtyneet selvästi alkuviikosta. Koko keskustan Wan Chain alue on suljettu kaikelta liikenteeltä, eikä ihmisiä päästetä liikkumaan edes kävellen. Kaupat ja ravintolat ovat kiinni ja hotellit suljettu rautaportein. Kongressikeskus suljettiin jo iltapäivällä paikallista aikaa, eikä ketään päästetä sisälle tai ulos.
Itse neuvotteluissa maatalouden vientitukien poistamisajankohta jää jatkoneuvotteluiden varaan. Kokouksen puheenjohtajan John Tsangin ja pääjohtaja Pascal Lamyn sovitteluesitys kokouksen kiistojen ratkaisemiseksi annettiin aamulla WTO:n jäsenmaille.