Sosiaalialalla avautuu lähivuosina isoja mahdollisuuksia yksityisille yrittäjille, kun väestö vanhenee ja suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle. Kovat kasvuodotukset houkuttelevat, ja viime vuonna alalle tuli vipinää, kun Pohjoismaiden suurin hoiva-alan yritys Carema osti pääkaupunkiseudulta kotipalvelu- ja sairaanhoitoyritys Nelikon sekä palveluasumisyritys Ida-Marian.
Suomen Caremaa johtaa nyt Nelikon entinen omistaja Bjarne Bolin, jonka mukaan yhtiö tavoittelee lähivuosina kovaa kasvua lähinnä yritysostoin. Tarkoitus on, että Caremaan liitettävät yhtiöt Suomessa jatkavat omilla nimillään, paitsi että Ida-Maria-brändin alle on kaavailtu laajempaa dementiakotien ketjua.
Resursseja kasvuun löytyy, sillä emo-Carema on yli puolentoista miljardin kruunun liikevaihdolla Pohjoismaiden suurin hyvinvointialan yritys. Sen pääomistajia ovat norjalainen monialakonserni Orkla, ruotsalainen pääomasijoittaja Industri Kapital ja Skandia Finans.
Ruotsissa alan yksityinen yritystoiminta on muutenkin vireää, sillä yli 150 miljoonan kruunun liikevaihtoa pyörittäviä firmoja on siellä Bolinin mukaan toistakymmentä.
Suomessa kunnat tuottavat edelleen leijonanosan eli noin 75 prosenttia sosiaalipalveluistaan itse. Ostopalveluitakin hankitaan lähinnä säätiöiltä ja muilta asemansa vakiiinnuttaneilta kolmannen sektorin toimijoilta.
Yksityisten yritysten siivu alan kokonaismarkkinoista oli toissa vuonna vain noin kolme prosenttia eli yhteensä noin miljardin markan verran.
Suurin osa sosiaalialan yrityksistä on pieniä, nuoria ja paikallisesti toimivia. Toissa vuonna toimineista runsaasta 1 200 yrityksestä vain 24 työllisti yli 20 työntekijää. Kapasiteettia alan valtakunnallisiksi ketjuiksi on Careman lisäksi lähinnä isoilla kiinteistöalan yhtiöillä Engelillä ja ISS:llä, jotka tarjoavat hoiva-alan palveluita useilla eri paikkakunnilla.