Hoi­ta­jil­le aletaan maksaa ro­ko­tus­suos­tu­muk­sis­ta

Maaliskuussa alkavalle pneumokokkirokotteen tutkimusohjelmalle tavoitellaan erityisen korkeaa kattavuutta terveyskeskuksille ja terveydenhoitajille maksettavan suoran korvauksen avulla. Niin sanotun nuppitaksan muodossa maksettavaa korvausta suunnittelee lääkeyhtiö Glaxo Smith Klinen kanssa pneumokokkirokotteen tutkimuksessa yhteistyötä tekevä terveyden ja hyvinvoinnin laitos.

Maaliskuussa alkavalle pneumokokkirokotteen tutkimusohjelmalle tavoitellaan erityisen korkeaa kattavuutta terveyskeskuksille ja terveydenhoitajille maksettavan suoran korvauksen avulla. Niin sanotun nuppitaksan muodossa maksettavaa korvausta suunnittelee lääkeyhtiö Glaxo Smith Klinen kanssa pneumokokkirokotteen tutkimuksessa yhteistyötä tekevä terveyden ja hyvinvoinnin laitos.

Laitos houkuttelee terveyskeskuksia osallistumaan aktiivisesti 2--18 kuukauden ikäisten lasten rokotetutkimukseen noin 100 euron potilaskohtaisella korvauksella.

Samalla laitos tiedustelee, olisivatko terveyskeskukset valmiit maksamaan terveydenhoitajille suoraa korvausta 10 euroa jokaista rokotustutkimukseen hankittua suostumusta kohti.

Tutkimuksen tekijöiden tavoitteena on saavuttaa noin 80 prosentin rokotuskattavuus tutkimuksen kohteena olevasta ikäluokasta. Rokotuksiin kriittisesti suhtautuvan Rokotusinfo ry:n mukaan palkkiomenettely on eettisesti arveluttava ja vaarantaa suostumuksen riippumattomuuden.

Tutkimuksesta vastaavan lääkärin Terhi Kilven mukaan nuppitaksojen maksaminen suoraan tutkimuksen tekijöille on rokotustutkimuksissa epätavallista. Maksutapa on kuitenkin otettu joissain terveyskeskuksissa käyttöön tutkimuksen tavoitteiden saavuttamiseksi.

"Vuosikymmeniä sitten rokotustutkimuksissa saatettiin maksaa lääkäreille nuppitaksalla korkeita korvauksia. Siihen verrattuna hoitajille maksettava 10 euron korvaus on minimaalinen. Maksujen perusajatus on, että tutkimusten tekemisestä aiheutunut lisätyö korvataan."

Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin eettisen toimikunnan puheenjohtaja, ylilääkäri Jaakko Ignatius ei ota kantaa kyseiseen tutkimukseen ja sen maksuperusteisiin, koska sairaanhoitopiirien eettisten toimikuntien työ on itsenäistä ja suunnitelmat on käsitelty muualla.

"Tutkimushenkilökunnalle maksettavia korvauksia harkitaan eettisessä toimikunnassa tapauskohtaisesti, koska niistä on vain suuntaa antava valtakunnallinen ohjeistus. Jos tällainen tutkimussuunnitelma tulisi meille, lukisimme paperit hyvin tarkasti."

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä