Hi-virus leviää Virossa väestömäärään suhteutettuna nopeimmin koko maailmassa. Vauhti on kymmenen kertaa nopeampi kuin keskimäärin muulla Euroopassa. Terveysviranomaisten mukaan edes Venäjällä tai Afrikassa hiv:n leviämisvauhti ei yllä Viron tasolle.
- Pahin alue on ollut Narva, jossa hiv on levinnyt erityisesti suonensisäisiä huumeita käyttävien parissa. Työttömyyden ja syrjäytymisen vaivaamasta Itä-Virosta mm. Tallinnaan siirtyvä työvoima tuo tartunnat tullessaan myös pääkaupunkiin, ja prostituution kautta ne ovat levinneet myös muihin väestöryhmiin, sanoo EU:n komission aids-työryhmän koordinaattori Matti Rajala.
Noin 1,5 miljoonan asukkaan Virossa on diagnosoitu 4 500 hi-viruksen kantajaa, mutta asiantuntijat arvioivat hiv-positiivisten määräksi noin 10 000. Paikoittain viruksen kantajia on yksi prosentti väestöstä, mitä pidetään kansainvälisesti hälyttävänä.