Hir­vo­nen Elo­ran­nan seu­raa­jak­si Pe­li­can­siin

Jääkiekon SM-liigaseura Pelicansin valmennusvastuu vaihtuu kaudelle 2002–2003, kun joukkuetta jo kuuden kauden ajan valmentanut Kari Eloranta jättää lahtelaisse

Jääkiekon SM-liigaseura Pelicansin valmennusvastuu vaihtuu kaudelle 2002–2003, kun joukkuetta jo kuuden kauden ajan valmentanut Kari Eloranta jättää lahtelaisseuran.

Elorannan, 46, seuraajaksi Pelicans valitsi nykyisen kakkosvalmentajan Petteri Hirvosen, 36, 1+1 -vuoden mittaisella sopimuksella.

Hirvonen on Elorannan tavoin lahtelaisen kiekkokoulun kasvatti ja pelasi edustusjoukkueessa kausina 1985–89.

"Ehdokkaita oli useampia, mutta päädyimme Hirvoseen useammastakin syystä. Hän on kolmatta kautta kakkosvalmentaja ja hyvin sisällä joukkueessa. Lisäksi hänellä on pelaajiston tuki", Pelicansin toimitusjohtaja Jorma Kosonen tiivisti.

Eloranta ehti ilmoittaa jo taannoin, että hän etsii uusia haasteita valmentajaurallaan. Ruotsalaisseuroista ainakin AIK, Linköping, Luulaja ja Timrå ovat olleet kiinnostuneita hänestä.

Myös Sveitsin Rapperswil on pyrkinyt värväämään suomalaisen ja tällä hetkellä Elorannan siirtymistä alppimaahan pidetään todennäköisimpänä vaihtoehtona.

Ilmoita asiavirheestä