Hirmumyrsky Ma-on raivonnut Japanin pääkaupungissa Tokiossa. Ainakin kaksi ihmistä on kuollut ja kolme loukkaantunut myrskyssä. Pääkaupungin liikenne on kaaoksessa, ja monin paikoin on esiintynyt myös maanvyöryjä.
Tokion keskustassa satoi 69 millimetriä tunnin aikana, kertoi maan meteorologian laitos. Vesi on tulvinut satoihin taloihin ja maanalaisen asemille. Monilla keskustan kaduilla vettä on polviin saakka. Myrsky on aiheuttanut myös sähkökatkoksia ja 180 000 taloutta maan itäosassa jäi ilman virtaa.
Rautatieyhtiöt ovat keskeyttäneet osan junaliikenteestä, lentovuoroja on peruttu ja osa moottoriteistä suljettu.
Kyseessä on säätieteilijöiden mukaan voimakkain maan itäiseen osaan iskenyt myrsky vuosikymmeneen. Pääkaupunkiseudulle saapuessaan myrsky heikkeni hieman, mutta tuulen nopeudeksi mitattiin silti 30 metriä sekunnissa.