Oulu A-maajoukkueeseen kevään aikana noussut Janne Hietanen viettää ensimmäistä kesälomaansa. Ruotsissa (IFK Norrköping) ja Suomessa (VPS, Jazz) Hietanen joutui aina kesällä pelaamaan liigaa. Nyt Turkin Denizlisporissa pelaava Hietanen kokee ammattilaispelaajan kesäriemun.
Laitapuolustaja siirtyi Turkkiin tammikuussa, joten akut eivät ole olleet niin tyhjänä kuin monilla kollegoilla. Nuori mies on ehtinyt matkustella lomansa aikana siellä sun täällä. Hietanen on oleillut Oulun lisäksi tyttöystävänsä luona Helsingissä, morjestanut sukulaisia Sodankylässä ja kiertänyt Kööpenhaminassa ja Göteborgissa.
"Olen kerrankin saanut pitää lomaani kesällä tylsemmän syksyn sijaan. Vaikka olen liikkunut paljon, niin olen kuitenkin saanut levätä", Hietanen iloitsee.
Hietanen palaa Turkkiin todennäköisesti juhannuksen jälkeen. Turkkilaisten kanssa järjestelyt eivät aina hyrrää jämptisti.
"Sanoivat soittavansa, milloin pitää tulla takaisin, mutta lopulta katsoin parhaaksi soittaa itse sinnepäin. Turkissa kaikki toimii vähän hitaammin."
Denizlispor nousi viime kauden päätteeksi liigan viidenneksi ja selvitti tien UEFA-cupiin. Hietasella on edessään mielenkiintoinen kausi - kaikin puolin.
"Joka pelissä on vähintään yksi käsirysy, kun kaverit käyvät kuumana. Ja tuomarin ympärillä on aina vihellyksen jälkeen hirveä torikokous. Minä saan ihmetellä tapahtumia sivusta aika rauhassa", Hietanen nauraa turkinpippureille.
Kerran ennen ottelua joukkueen pukukopin eteen oli motivointikeinona kärrätty teurastettu lammas. Pelaajien piti maistaa nelijalkaisen verta.
"Kävelin kylmästi ohi." (KN)