Hi­deg­ku­ti kuoli

Unkarin maineikkaan 1950-luvun jalkapallomaajoukkueen pelaaja Nandor Hidegkuti kuoli torstaina sairaalassa.

Unkarin maineikkaan 1950-luvun jalkapallomaajoukkueen pelaaja Nandor Hidegkuti kuoli torstaina sairaalassa. Hän oli 80-vuotias ja potenut tovin sydänvaivoja.

Hidegkuti oli pääosassa ottelussa, joka mullisti jalkapalloilun vuonna 1953. Hän teki kolme maalia Englantia vastaan kamppailussa, jonka Unkari voitti Wembleyllä 6–3.

Unkarin kultaisen joukkueen pelaajista ovat vielä elossa Jeno Buzanszky, Ferenc Puskas ja maalivahti Gyula Grosics. "Näin hänet viimeksi sunnuntaina. Tästä toipuminen vei tovin, sillä hän oli paras ystäväni", Buzansky sanoi.

Buzanskyn mukaan Hidegkuti keksi uuden pelaajaroolin. Hidegkuti pelasi hyökkääjien takana, mutta pystyi silti tekemään maaleja. "Hän oli yksi unkarilaisen jalkapalloilun suurista", Buzansky kehui.

Gyula Grosics on vielä voimissaan, mutta Puskas on ollut sairaalassa hoidettavana syksystä 2000.

Hidegkuti pelasi Unkarin maajoukkueessa 68 ottelua 1945–58 ja teki kaikkiaan 39 maalia. Hän oli mukana voittamassa olympiakultaa Helsingissä 1952. Hidegkuti oli myös joukkueessa, joka hävisi Saksalle vuoden 1954 MM-turnauksen loppuottelussa.

Seuratasolla hän edusti MTK:ta 14 kautta, kunnes siirtyi Fiorentinaan, jonka hän johti Euroopan cup-voittajien cupin voittoon 1961. Pelaajauransa jälkeen hän toimi valmentajana mm. Egyptissä.

Ilmoita asiavirheestä