Hex pysyy ala­mais­sa

Helsingin pörssin Hex-yleisindeksi pysytteli torstaina puolilta päivin sitkeästi alle 8 000 pisteen, johon se romahti aamulla kaupankäynnin auettua.

Helsingin pörssin Hex-yleisindeksi pysytteli torstaina puolilta päivin sitkeästi alle 8 000 pisteen, johon se romahti aamulla kaupankäynnin auettua. Pisteluku oli kello 12.27 noin 7 871, missä miinusta oli 2,8 prosenttia keskiviikon lukemaan 8 099 verrattuna.

Painorajoitettu portfolioindeksi laski rauhallisemmin prosentin verran, mikä kertoi siitä, että ongelmat tulivat vaihdetummista osakkeista Nokiasta ja Sonerasta. Nokia putosi lähes euron verran arvoon 23,55 ja Soneran miinusteli 11,39 euroon.

Nousijat olivat harvassa, ja niistä merkille pantavaa on hyvästä tuloksestaan aamulla kertoneen Sysopenin 3,45 prosentin kurssinousu. Sen sijaan heikentyneestä tuloksestaan kertoneen Aldatan sekä Thaimaan tytäryhtiöstä tiedottaneen Aspocompin kurssit kääntyivät laskuun, Aldata 7,79 prosenttia ja Aspocomp 5,91 prosenttia.

Ilmoita asiavirheestä