He­roii­nin sa­la­kul­je­tuk­ses­ta epäil­lyt kä­rä­jil­lä

Helsingin käräjäoikeus alkoi keskiviikkona käsitellä heroiinin maahantuonti- ja levitysjuttua, jossa on syytettynä seitsemän henkilöä.

Helsingin käräjäoikeus alkoi keskiviikkona käsitellä heroiinin maahantuonti- ja levitysjuttua, jossa on syytettynä seitsemän henkilöä. Suurin osa syytteistä koskee törkeitä huumerikoksia.

Syytteiden mukaan heroiinia salakuljetettiin Pietarista Helsinkiin. Suurin osa syytetyistä myönsi syytteet pääosin. Kihlakunnansyyttäjä Eija Velitskin mukaan heroiinia salakuljetettiin elokuun 2000 ja tämän vuoden tammikuun välillä.

Syytteiden mukaan heroiinia tuotiin Suomeen erissä, jotka olivat kerralla muutamista grammoista noin sataan grammaan. Syytteen mukaan kaksi vastaajaa piti kerralla hallussaan myyntiä varten enimmillään lähes 800 grammaa heroiinia. Tavallinen käyttöannos on noin puoli grammaa heroiinia.

Syyttäjän mukaan vastaajien huumebisnes alkoi sen jälkeen, kun kännykkäkauppa ei kannattanut. Syytettynä törkeistä huumerikoksista on muun muassa kaksi venäläistä miesopiskelijaa. Syyttäjä vaatii heiltä yhteensä 31 000 euron korvausta rikoshyödystä.

Rikoskomisario Jukka Larkion mukaan poliisi on tutkinut osittain samoihin asioihin liittyen kolmea juttua, joista keskiviikkona yhtä käsiteltiin oikeudessa. Kahden muun esitutkinta on edelleen kesken ja ne valmistuvat viimeistään toukokuussa.

Kaikkien kolmen jutun tiimoilta on takavarikoitu yhteensä kaksi ja puoli kiloa heroiinia, mitä määrää Larkio pitää suurena. Takavarikoita on tehty esimerkiksi rajalla tullissa ja helsinkiläisessä asunnossa.

Larkion mukaan juttuja yhdistää muun muassa epäiltyjen venäjän kielen taito. Osa epäillyistä on kotoisin Pietarista ja osa on asunut Suomessa.

Ilmoita asiavirheestä