Henna Raita voit­ta­ja­na rin­tee­seen

Tanja Poutiainen hyökkää tänään naisten pujottelussa toisen MM-mitalinsa jahtiin. Suomen toinen laskija Henna Raita ei mitaleista haaveile, ei ainakaan julkisesti. Silti odottaa perjantain kisaa hyvillä mielin.

Tanja Poutiainen hyökkää tänään naisten pujottelussa toisen MM-mitalinsa jahtiin. Suomen toinen laskija Henna Raita ei mitaleista haaveile, ei ainakaan julkisesti. Silti odottaa perjantain kisaa hyvillä mielin.

Lahtelaisella on takanaan uran paras ja tasaisin kausi maailmancupissa. Hän on ollut jokaisessa pujottelukisassa pisteillä. Haarukka on ollut sijojen 17 ja 26 välissä. Pujottelucupissa hän on sijalla 24.

"Kausi on ollut sen verran hyvä, että eiköhän tästä jatketa ainakin yksi talvi vielä", 30-vuotias pujottelija sanoi.

Hyvää MM-kisatunnelmaa on lisännyt Raidan edellinen kisa. Hän voitti tiistaina Slovenian Roglassa lasketun Eurooppa cupin pujottelun.

"MM-kisoista ei ole oikeastaan mitään paineita. Voin laskea paljon vapautuneemmin kuin maailmancupissa."

Tämän kauden aikaisempien pujottelukisojen perusteella suosikkina starttaa Poutiainen. Hän on voittanut kauden seitsemästä pujottelucupin kisasta kolme ja ollut yhtä kisaa lukuunottamatta aina palkintopallilla. Poutiainen oli kuudes Santa Caterinan MM-kisarinteessä tammikuun alussa.

"Ei minulle jäänyt siitä kisasta mitään mörköjä", Poutiainen naurahti.

Naisten pujottelu on ohjelmassa tänään perjantaina. Ensimmäinen kierros lasketaan kello 15.30 ja toinen kello 18.30.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä