Hemilä syyttää Ahoa huo­nos­ta yh­tey­den­pi­dos­ta

Maa- ja metsätalousministerin tehtävät jättävä Kalevi Hemilä (sit.) ihmettelee keskustan vaisua yhteydenpitoa ministeriön suuntaan.

Maa- ja metsätalousministerin tehtävät jättävä Kalevi Hemilä (sit.) ihmettelee keskustan vaisua yhteydenpitoa ministeriön suuntaan.

- Varsinkin Lipposen ensimmäisen hallituksen aikana keskustan ja minun välilläni ei ollut mitään yhteyksiä. He eivät halunneet olla missään yhteydessä tänne päin. Koin sen vähän omituisena, Hemilä huomauttaa Etelä-Saimaan haastattelussa.

Muutos ministeriön ja pääoppositiopuolueen välisessä keskustelussa tapahtui Hemilän mukaan nopeasti, kun puoluetta johti Esko Ahon sijaisena Anneli Jäätteenmäki.

- Jäätteenmäki oli aktiivinen ja otti heti yhteyttä. Myös puolueen maaseutuvaliokunta oli viime talven aikana minuun ensimmäisen kerran yhteydessä. Kun Aho on taas palannut puolueen johtoon, on ollut vähän hiljaisempaa. Tämäkin kuvaa sitä, että keskustapuolue on ollut aika lailla hukassa, Hemilä toteaa.

Ilmoita asiavirheestä