Helsingin juutalaisen seurakunnan synagoga suojellaan rakennussuojelulailla. Uudenmaan ympäristökeskuksen määräys menee vielä ympäristöministeriön vahvistettavaksi. Suojelua tukivat myös Museovirasto ja Helsingin kaupunki.
Suojelu koskee sekä synagogan ulkoseiniä että sisätiloja. Ympäristökeskuksen mukaan pyhätöllä on rakennustaiteellisen arvon lisäksi kaupunkikuvallinen arvo. Se on myös valtakunnallisesti merkittävä, koska Suomessa on vain kaksi synagogaa, joista toinen, Turussa oleva, on jo suojeltu.
Helsingin synagoga on valmistunut vuonna 1906. Se on tyylillisesti uusrenessanssin myöhäisvaihetta ja edustaa 1800-luvun lopun eurooppalaista synagogatyyppiä. Sille ovat ominaisia pyörökaarityyli ja vanhatestamentillinen koristelu. Rakennuksen keskustila, suuri sali on säilynyt alkuperäisenä.