Helsingin toisten kirjamessujen teemat ovat Kirja maailmalla, Juuret Suomessa ja Lukeva perhe. Messut avautuvat YK:n päivänä 24. lokakuuta.
Ulkomaiset kirjailijavieraat saapuvat pääasiassa Pohjoismaista. Näillä näkymin messuille ovat tulossa muun muassa Pohjoismaiden neuvoston tämänvuotisen kirjallisuuspalkinnon saava Lars Saabye Christensen, Rune Belsvik, Linn Ullman ja Herbjörg Wassmo Norjasta, bestsellerkirjailija Kerstin Ekman ja Sven Nordqvist Ruotsista sekä Vigdis Grimsdottir Islannista.
Messujen paneelikeskusteluissa pohditaan muun muassa YK:n roolia, kirjan ja kirjailijan roolia maailmassa, sananvapautta Venäjällä ja Itä-Euroopassa, buddhalaisuutta, islamilaisuutta, ihmisoikeuksia ja suomalaisen kirjallisuuden kääntämistä.
Uusi ohjelmakokonaisuus on scifisunnuntai. Kirjakahvilan lisäksi messuille nousee kirjakeittiö.