Hel­sin­gin Helpit il­mes­ty­vät ka­tu­ku­vaan

Helsingin kaupungin matkailu- ja kongressitoimiston Helpit eli turistien neuvojat ilmestyvät jälleen pääkaupungin kaduille kesäkuun alussa.

Helsingin kaupungin matkailu- ja kongressitoimiston Helpit eli turistien neuvojat ilmestyvät jälleen pääkaupungin kaduille kesäkuun alussa. Auttajat ovat nyt liikkeellä jo seitsemättä kesää. Toiminnassa on mukana kolmisenkymmentä opiskelijaa, jotka pystyvät palvelemaan peräti 17 kielellä. Harvinaisimmat opastuskielet ovat japani, kreikka, portugali, hollanti ja viittomakieli.

Helpit liikkuvat pareittain joka viikonpäivä kello 8–20 elokuun loppuun asti. Heitä tapaa kaduilla, toreilla, satamissa ja erilaisissa tapahtumissa. Viime vuonna Helpit opastivat yli 130 000 asiakasta.

Ilmoita asiavirheestä