Hei­kin­har­jun ma­joi­tus­osas­tol­la jouk­ko­tap­pe­lu – teräase viilsi, pais­tin­pan­nul­la päähän

Kaikki tappeluun osallistuneet olivat ulkomaalaistaustaisia, alaikäisiä ja miespuolisia.

Heikinharjun vastaanottokeskuksessa osa turvapaikanhakijoista majoitetaan kontteihin.
Heikinharjun vastaanottokeskuksessa osa turvapaikanhakijoista majoitetaan kontteihin.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Heikinharjun vastaanottokeskuksessa oli maanantai-iltana usean ulkomaalaistaustaisen henkilön välinen tappelu. Kaikki tappeluun osallistuneet olivat alaikäisiä ja miespuolisia.

Poliisi kertoo Kalevalle, että partion saapuessa tapahtumapaikalle, siellä oli käynnissä yleinen "häslinki", jonka seurauksena viisi nuorukaista otettiin kiinni Oulun poliisilaitoksen putkaan.

Poliisi kertoo, että tappelu sai alkunsa osastolla, jossa miehet olivat majoittuneina. Heille oli tullut riitaa puhelimesta, joka oli joutunut kadoksiin.

Tappelussa oli poliisin mukaan käytetty jonkinlaista teräasetta, joka oli viiltänyt yhden miehen kehoon parin sentin mittaisen haavan.

Toista henkilöä oli lyöty paistinpannulla päähän. Hänelle ei kuitenkaan tullut lyönnistä mainittavia vammoja.

Ensihoitoyksikkö toimitti haavan saaneen miehen Oulun yliopistolliseen sairaalaan.

Poliisi kuulustelee tappelussa osallisena olleita ja harkitsee, onko heitä tarvetta pidättää.

Tapahtumia tutkitaan törkeänä pahoinpitelynä ja useina pahoinpitelyinä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä