Hei­jas­ti­men käy­tös­sä mel­koi­nen opet­te­lu

Polkupyöräilijöiden ja jalankulkijoiden on opeteltava pyöräilykypärän ja heijastimen käyttöä, kun niiden käyttöön pakottava laki astuu voimaan vuoden vaihteessa.

Polkupyöräilijöiden ja jalankulkijoiden on opeteltava pyöräilykypärän ja heijastimen käyttöä, kun niiden käyttöön pakottava laki astuu voimaan vuoden vaihteessa.

Laki velvoittaa jalankulkijat käyttämään heijastinta ja pyöräilijät kypärää myös valaistulla tiellä, myös kevyen liikenteen väylillä. Liikenneturvan tuoreimpien tietojen mukaan pääkaupunkiseudulla vain joka neljäs jalankulkija käyttää heijastinta. Pyöräilijöistä kolmannes käyttää kypärää.

Sekä kypärän että heijastimen käyttö väheni huomattavasti vuodesta 2000 vuoteen 2001.

Heijastimen ja kypärän käyttö tulee pakolliseksi mutta sakkoja laiminlyönnistä ei voi saada. Poliisin järein ase on huomautus. Kun eduskunta sääti lain lokakuussa, kansanedustajat kritisoivat sitä, että lain noudattamista ei voida kunnolla valvoa.

Liikenneturva on joulukuussa jakanut heijastimia ilmaiseksi monessa kaupungissa.

Ilmoita asiavirheestä