HBL: Tove Jans­so­nis­ta val­mis­tel­laan elo­ku­vaa

Kirjailijana ja kuvataiteilijana tunnetusta Tove Janssonista valmistellaan elämäkertaelokuvaa, kertoo Hufvudstadsbladet.

Tove Janssonista valmistellaan elokuvaa.
Tove Janssonista valmistellaan elokuvaa.
Kuva: Irmeli Jung

Kirjailijana ja kuvataiteilijana tunnetusta Tove Janssonista valmistellaan elämäkertaelokuvaa, kertoo Hufvudstadsbladet. Hanke on vasta alkuvaiheessa, ja elokuvan rahoitus on vielä auki.

Hankkeen taustalla on tuotantoyhtiö Helsinki-filmi, joka on tehnyt elokuvasta sopimuksen Janssonin perikunnan omistaman Moomin Characters -yhtiön kanssa.

Hufvudstadsbladetin tietojen mukaan elokuvan on tarkoitus keskittyä Tove Janssonin taiteelliseen työhön, mutta siinä aiotaan käsitellä myös hänen suhdettaan taidegraafikko Tuulikki Pietilään. Elokuvan on tarkoitus sijoittua 40-50-luvulle.

Elokuva uskotaan kiinnostavan ulkomaista yleisöä, ja sille etsitään myös kansainvälistä rahoitusta, Janssonin veljentytär Sophia Jansson kertoo Hufvudstadsbladetille.

Linkki juttuun

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä