Professori Bengt Saltinin johtaman hiihtäjien hemoglobiinitutkimuksen tuloksia:
-- Tutkittavien urheilijoiden Hb-arvot olivat reilusti FIS:n asettamien raja-arvojen alapuolella. Raja-arvo on naisilla 160 ja miehillä 170. Tutkimuksessa mukana olleiden naisten keskiarvo oli alle 140 ja miesten alle 150.
-- Naisten ja miesten elimistö reagoi samansuuntaisesti muutoksiin, esimerkiksi kehon asentoon tutkimushetkellä, juomiseen, kovaan harjoitteluun ja harjoituskorkeuteen.
-- Istualtaan mitattuna tutkittavien Hb-arvojen keskiarvo oli 146 ja makuulla 144. Kummassakin asennossa puolen litran juominen (vettä) pudotti arvoa 3--4 pykälää.
-- Merenpinnan tasolla 1,5--2 tunnin kova harjoittelu nosti Hb-arvojen keskiarvon 152:een. Kun urheilija joi litran vettä harjoituksen aikana, Hb-lukemien keskiarvo oli 151.
-- Noin 1 500 metrin korkeudessa Hb-arvojen keskiarvo oli 151, kun se oli merenpinnan tasolla 146. Kova harjoitus korkealla nosti Hb-keskiarvon 158:aan ja kahden litran juominen harjoituksen aikana pudotti lukemaa 152:een.
Saltinin päätelmä: -- Yksilölliset vaihtelut tutkittavien hemoglobiiniarvoissa olivat yllättävän pieniä. Vaihtelu oli suunnilleen samanlaista, oli urheilijalla sitten luontaisesti korkea tai matala hemoglobiini.
Tutkimuksessa oli mukana Saksan, Ranskan ja Ruotsin maajoukkuehiihtäjiä viime kesän ja syksyn aikana. Heitä tutkittiin merenpinnan tasolla ja vuoristo-oloissa. Merenpinnan tasolla tutkittavia oli yhteensä 20, korkealla yhteensä 32.