Lviv-Kiova
Viimeisempien tietojen mukaan 83 ihmistä kuoli ja yli sata loukkaantui hävittäjän syöksyttyä väkijoukkoon lauantaina Länsi-Ukrainassa. Surmansa saaneiden joukossa oli useita lapsia.
Ilmavoimien lentonäytökseen osallistuneen Suhoi Su-27:n lentäjät menettivät koneen hallinnan, kun he olivat tekemässä vaikeita taitolentoliikkeitä lähellä Lvivin kaupunkia Sknylivissä. Kaksimoottorinen Suhoi putosi katsojien keskelle ja syttyi tuleen.
Paikalle oli kerääntynyt arviolta 10 000-15 000 ihmistä..
Hätätilaministeriön illan tietojen mukaan lisäksi 115 ihmistä loukkaantui. Suhoin lentäjät ehtivät pelastautua. Molemmat ovat kokeneita.
Hallitus on perustanut tutkimuskomitean selvittämään onnettomuutta. Jotkut viranomaiset arvioivat, että maahansyöksy johtui todennäköisesti moottoriviasta. Joidenkin tietojen mukaan maan armeijalla ei ollut tarpeeksi varoja kaluston varaosiin ja muuhun kunnossapitoon.
Uutistoimisto Itar-Tassin mukaan Suhoi oli yrittänyt uhkarohkeaa taitolentotemppua tehdäkseen näytöksestä entistä vaikuttavamman.
Silminnäkijöiden mukaan Yhdysvaltain F-16-hävittäjän kaltaisen Suhoin toinen moottori sammui ja se menetti vähitellen korkeuttaan, mutta nousi uudelleen korkeammalle ja teki äkkinäisiä liikkeitä ennen maahansyöksyä.