Ministeri Heidi Hautalan (vihr.) mukaan omistajaohjausosaston entinen ylijohtaja oli yhteydessä Arctia Shippingiin Greenpeace-aktivisteista.
Valtioneuvoston kanslian julkaiseman tiedotteen mukaan osaston silloinen ylijohtaja Pekka Timonen kävi keskustelun yhtiön kanssa siitä, että yhtiön on kestettävä ja siedettävä kansalaisjärjestöjen toimintaa. Tiedotteen mukaan Timonen viesti, että tilannetta ei tulisi kärjistää, ellei ole aivan pakko.
Valtion omistajaohjauksesta vastaava ministeri Hautala tiesi asiasta ja hyväksyi menettelyn.
Arctia Shippingin johto oli tekemässä Greenpeacesta rikosilmoitusta, koska järjestön aktivistit valtasivat yhtiön jäänmurtajia viime vuonna. Iltalehti kertoi tänään, että omistajaohjauksesta vastaava ministeri Hautala olisi estänyt rikosilmoituksen tekemisen.