Harva kunta haluaa kau­pun­gik­si

Pudasjärvi Pienten kuntien halu muuttaa nimensä kaupungiksi on mennyt muodista, vaikka kunnilla on mahdollisuus tehdä ratkaisunsa nyky

Pudasjärvi Pienten kuntien halu muuttaa nimensä kaupungiksi on mennyt muodista, vaikka kunnilla on mahdollisuus tehdä ratkaisunsa nykyisen lain mukaan täysin itsenäisesti.

Pudasjärven valtuusto päättää tänään, ryhdytäänkö kuntaa muuttamaan kaupungiksi nopeaan tahtiin. Nimikkeen muutoksesta on tarkoitus päättää lopullisesti jo syksyllä. Selvitysten aikana on tarkoitus kuulla myös kuntalaisia.

Suomen kuntaliiton kehittämispäällikkö Jouko Heikkilä kertoo, että kaupungiksi julistautumiset ovat nykyisin yksittäistapauksia. Nimimuutosten hyödyistäkin ollaan kahta mieltä.

Heikkilän mielestä kaupungiksi muuttumiseen kannattaa suhtautua harkiten, vaikka se ei käytännössä tuokaan suuria muutoksia.

”Pitää olla jotakin katetta, jos kunta nimeää itsensä kaupungiksi”, Heikkilä muistuttaa.

Päättäjät arvioivat muutoksen tuovan heti imagohyötyjä, mutta Heikkilän mukaan nykyisin on enää hankala sanoa, onko muutoksella mitään merkitystä.

”En usko, että nimimuutoksista on suoranaista haittaakaan. Se on kuitenkin muistettava, että kulujakin siitä tulee jonkin verran.”

Heikkilän mukaan kaupunkihaaveet ovat hautautuneet uuden muoti-ilmiön jalkoihin: monissa pienissä kunnissa viritellään nimien sijasta nyt yhdistymissuunnitelmia. Koko maassa yhdistymissuunnitelmia on vireillä kolmisenkymmentä.

Pudasjärven yrittäjien keskuudessa nimiuudistuksia pidetään tarpeellisena juuri imagosyistä. Pudasjärven yrittäjien puheenjohtajan Aune Ekdahlin mukaan järjestö ei ole ottanut asiaan virallisesti kantaa.

”Ei tällaisesta haittaakaan voi olla, mutta se asettaa yrityksillekin haasteita”, Ekdahl arvioi.

Hänen mielestään mielikuvien lisäksi kaupungiksi muuttumisen tulee näkyä myös katukuvassa. Nuoret ovat myös Ekdahlin mukaan ihastuneita kaupungistumiseen, minkä vuoksi sillä voidaan hillitä ehkä muuttoa.

Ekdahl sanoo haukkoneensa itsekin henkeä, kuultuaan ensimmäisen kerran kaupunkisuunnitelmista.

”On kuitenkin olemassa jo monia Pudasjärven kaltaisia kuntia, jotka ovat muuttuneet kaupungiksi”, hän muistuttaa.

Koko maassa on 111 kaupunkia, joista huomattava osa on muuttanut nimikkeen nykyisen kuntalain aikana omalla päätöksellä. Asukasluvultaan Pudasjärven kokoisia tai pienempiä kaupunkeja on 47.

Viimeksi nimensä kaupungiksi muutti tämän vuoden alusta Kalajoki. Vuonna 2001 vastaavan muutoksen teki Kauhajoki ja vuonna 2000 kaupungiksi julistautuivat Ulvila ja Kuusamo.

Kuusamossakin kuntamuodon muuttaminen jakoi mielipiteet, sillä osa pelkäsi kaupungistumisesta olevan haittaa matkailulle. Käytäntö on kuitenkin vahvistanut, ettei päätös ole tuonut muutosta mihinkään suuntaan.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä