TeliaSoneran entinen johtaja Harri Koponen siirtyy hämeenlinnalaisen Aina Groupin osakkaaksi ja neuvonantajaksi. Tätä nykyä Koponen toimii kuwaitilaisen operaattorin toimitusjohtajana.
Aina Group on yritysrypäs, johon kuuluvat muiden muassa Hämeen Puhelin, Hämeen Sanomat, Radio Janne, Hämeenlinnan Kaupunkiuutiset ja Hämeen Lehtipaino sekä Hämeen tietotekniikkakeskus ja Telekolmio.
Konsernin viime vuoden liikevaihto oli noin 55 miljoonaa euroa. Se työllistää 575 henkilöä.
Aina Group ilmoittaa laajentuvansa yritysoston kautta myös pääkaupunkiseudun tieto- ja viestintäteknologiamarkkinoille. Aina Group on ostanut muun muassa Samsungin tuotteiden maahantuontia harjoittavan Syscon. Tiedotteen mukaan Syscon osto nostaa Aina Groupin liikevaihdon 70 miljoonaan euroon ja henkilöstömäärän yli 600:aan.