Har­maa­hyl­kei­den suo­je­lu­alueis­ta sopu

Valtioneuvosto päätti kiistellyistä harmaahylkeiden suojelualueista.

Valtioneuvosto päätti kiistellyistä harmaahylkeiden suojelualueista. Suomen merialueille perustetaan 7 harmaahylkeiden suojelualuetta, joilla metsästys on kielletty, mutta kalastus tietyin rajoituksin on sallittu.

Päätökseen liitettiin maa- ja metsätalousministeriön aloitteesta lausuma, jonka mukaan suojelualueiden vaikutukset ammattikalastukseen ja luonnonlohikantaan on selvitettävä vuoden 2006 loppuun mennessä. Myös harmaahylkeiden pakoetäisyys on selvitettävä eli se, miten lähelle hylkeet päästävät ihmisen. Lausumassa edellytetään, että tulosten pohjalta alueiden käytönrajoituksia pitää tarvittaessa muuttaa.

Harmaahylje kuuluu Suomessa silmälläpidettäviin lajeihin.

Liikkuminen hylkeille tärkeiden luotojen ja luotoryhmien ympärillä on asetuksen mukaan ilman lupaa kiellettyä noin 900 metrin etäisyydellä luodosta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä