Kirjailija Hannele Huovi ja kuvittaja Mika Launis ovat Suomen tämänvuotiset Hans Christian Andersen -palkintoehdokkaat.
Vuonna 1949 syntynyt Hannele Huovi on yksi tunnustetuimmista ja tuotteliaimmista lasten ja nuorten kirjailijoistamme. Hän on julkaissut yli kolmekymmentä teosta, joiden joukossa on myös aikuisten runo- ja novellikokoelmia.
Hänen ensimmäinen runo- ja satukokoelmansa Jos olet yksin ja salaa ilmestyi vuonna 1979. Huovi on ollut Suomen ehdokas H.C. Andersen -palkinnon saajaksi aiemmin vuosina 1996 ja 1998.
Myös Mika Launis on syntynyt 1949. Hän on monipuolinen graafikko ja kuvittaja, jonka kädenjälki on tuttua suomalaisille paitsi kirjojen kuvituksista ja kansista, myös muun muassa postimerkeistä, julisteista ja lehdistä.
Hänen tunnetuin kansihahmonsa lienee kotimainen versio Harry Potterista.
H.C. Andersen -palkinto on lastenkirjallisuuden Nobeliksi kutsuttu tunnustus, jonka myöntää joka toinen vuosi kansainvälinen nuortenkirjaneuvosto.
Neuvoston kansalliset osastot saavat asettaa ehdolle yhden kirjailijan ja yhden kuvittajan. Kansainvälinen raati valitsee voittajan, joka julkistetaan syksyllä Baselissa.
Edellisen kerran palkinnon voittivat brasilialainen kirjailija Ana Maria Machado ja brittikuvittaja Anthony Browne. Suomalaisista H.C. Andersen -mitalin on saanut ainoastaan Tove Jansson vuonna 1966.
Tunnustus annetaan nyt 24. kerran.