Aapistiellä Oulussa sijaitseva Dentopolis vetää yhä suurempia potilasvirtoja eri puolilta kaupunkia.
Paine on käymässä niin kovaksi, että Dentopoliksen ovet aiotaan pitää jatkossa auki iltaisinkin.
Suunnitelmissa on pidentää aukioloaikoja mahdollisimman nopeasti kello 18:aan, jatkossa myöhempäänkin, kertoo suun terveydenhuollon palvelupäällikkö Sakari Kärkkäinen.
Dentopoliksessa sijaitsevat Kontinkankaan hammashoitola, suun erikoishoidot sekä opetushammashoitola.
Vuosittain suun terveydenhuollon palveluja käyttää Oulussa noin 70 000 erillistä potilasta.
– Hyvin merkittävä osa tästä käy Dentopoliksessa. Menossa on vaihe, jossa katsotaan, mihin potilaat ohjautuvat, Kärkkäinen sanoo.
Tuorein osoitus Dentopoliksen vetovoimasta on 8. tammikuuta talossa aloittanut uusi arkipäivystyksen yksikkö, joka on vetänyt runsaasti asiakkaita muilta alueilta, Haukipudasta ja Kiiminkiä myöten.
Tammikuussa 2017 avatun Dentopoliksen oli määrä kitkeä hoitojonot kokonaan pois. Hoitoonpääsyn odotusajat ovat lyhentyneet talon varustelun edetessä, mutta kiireettömään hammashoitoon pääsyä saa Oulussa edelleen odottaa keskimäärin 3–4,5 kuukautta.
– Dentopolis alkaa nyt toimia täydellä teholla. Uudet hoitokoneet on asennettu viime vuoden loppuun mennessä, Kärkkäinen sanoo.