Globalisoituvan maailman haasteisiin vastaamiseksi tarvitaan monenkeskisiä välineitä, sanoi presidentti Tarja Halonen Etykin päätösasiakirjan 30-vuotisjuhlassa Finlandia-talossa tänään. Hän muistutti, että miljoonat ihmiset kärsivät joka päivä köyhyydestä, ihmisoikeuksien loukkauksista, aseellisista selkkauksista ja terrorismista.
Ihmisoikeuksien turvaaminen, etenkin kansallisten vähemmistöjen suojelu ja suvaitsevaisuuden vahvistaminen ovat Etyjin toiminnan ydinalaa, missä sillä on hedelmällistä yhteistyötä Euroopan neuvoston kanssa, Halonen sanoi. Presidentin mielestä yhteistyötä kannattaa syventää tulevaisuudessa.
Euroopan turvallisuus- ja yhteistyökonferenssissa Helsingissä vuonna 1975 allekirjoitettua päätösasiakirjaa Halonen kuvasi "liennytyksen todelliseksi Magna Chartaksi, valtioiden suhteiden peruskirjaksi sekä kansojen ja yksilöiden vapauskirjaksi".