Halonen ka­vah­taa EU:n man­daat­tia krii­sin­hal­lin­nas­sa

Presidentti Tarja Halonen suhtautuu edelleen hyvin kriittisesti ajatukseen, että EU voisi toimia kriisinhallintaoperaatioissa omalla mandaatilla.

Presidentti Tarja Halonen suhtautuu edelleen hyvin kriittisesti ajatukseen, että EU voisi toimia kriisinhallintaoperaatioissa omalla mandaatilla.

Helsingin Vanhassa Ylioppilastalossa järjestetyssä globalisaatiopaneelissa Halonen sanoi, että vaikka YK:n turvallisuusneuvosto ei kaikissa kriiseissä pysty saamaan linjausta aikaiseksi, pitää maailmanjärjestön asema kuitenkin säilyttää keskeisenä.

- Itse suhtautuisin varsin varauksellisesti ajatukseen omasta mandaatista. Siinä asetutaan alttiiksi samalle kritiikille, jota kohdistettiin Yhdysvaltoja ja sen liittolaisia vastaan Irakin sodan yhteydessä, Halonen pohdiskeli.

Halonen arvosteli aikaisemmin syksyllä YK:n yleiskokouksessa pitämässään puheessa Irakin sotaa ja totesi sen olleen kansainvälisen oikeuden vastainen.

Kysymys rauhanturva- ja kriisinhallintaoperaatioiden mandaateista on esillä turvallisuuspoliittisen selonteon yhteydessä. EU:n oma mandaatti on esillä vaihtoehtona sellaisissa tapauksissa, jolloin YK ei pysty saamaan päätöstä aikaiseksi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä