Hal­li­tus sai uuden maa­ta­lous­mi­nis­te­rin

Hallitus sai perjantaina uuden maa- ja metsätalousministerin.Tasavallan presidentti nimitti avoimella kirjeellä agronomi Raimo Tammilehdon (sit.

Hallitus sai perjantaina uuden maa- ja metsätalousministerin. Tasavallan presidentti nimitti avoimella kirjeellä agronomi Raimo Tammilehdon (sit.) valtioneuvoston jäseneksi ja maa- ja metsätalousministeriksi. Samalla Kalevi Hemilä (sit.) sai eron ministerin tehtävistä.

Heti presidentin esittelyn jälkeen pidetyssä valtioneuvoston istunnossa Tammilehto määrättiin talouspoliittisen ministerivaliokunnan ja lähialueministerivaliokunnan jäseneksi.

Hän ei vannonut virka- ja tuomarinvalaa, koska hän on tehnyt sen jo aiemmissa toimissaan.

Tammilehto on toiminut pitkään pankinjohtajana Osuuspankkikeskuksessa. Hänen vastuualueinaan ovat olleet maaseuturahoituspalvelut, maa- ja metsätalousasiakkaiden valtakunnallinen markkinointi sekä EU:n alue- ja maatalouspolitiikkaa koskeva seuranta ja edunvalvonta.

Hemilä on ollut lähes seitsemän vuotta sitoutumattomana maa- ja metsätalousministerinä. Hän siirtyy Elintarviketeollisuusliiton palvelukseen. Muutaman kuukauden kuluttua hän ottaa liiton toimitusjohtajan tehtävät itselleen.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä