Moni lienee syksyn aikana ihmetellyt Rotuaarilla keltaisissa Free Hugs -liiveissään käsiään levitteleviä halailijoita. Mitä ihmeen porukkaa tämä on? Eiväthän suomalaiset halaile.
Kyseessä on kansainvälinen Facebookissa leviävä Free Hugs eli Ilmainen halaus -kampanja. Oululaisittain homman takana on Anna-Leena Partanen, joka löysi kampanjasta kertovan sivuston sattumalta.
Australiasta liikkeelle lähtenyt ilmiö on levinnyt ympäri maailman saavuttaen jo pohjolan perukatkin.
Halauskulttuuri muuttuu halailevammaksi meilläkin, uskoo Partanen.
"Suomessa kampanjointi aloitettiin tänä syksynä. Tarkoitus on järjestää valtakunnallisesti tiettyinä päivinä mahdollisimman monella paikkakunnalla halausta. Ilmoitin alkusyksystä Oulun mukaan ja ajattelin, että menen yksin, jollei kukaan lähde kanssani."
Toisin kävi. Joka kerta mukaan on tullut koko joukko halailijoita.
"Yleensä joku ohikulkijakin on halauksen saatuaan jäänyt vastavuoroisesti halaamaan muita, kuka hetkeksi, kuka pidemmäksi aikaa. Meillä ei ole vakihaliporukkaa, joten mukaan voi tulla kuka vain ja sitä myös toivomme."
Ilmaisia halauksia jaetaan tänään torstaina Rotuaarilla kello 16.30--18.30.
Lue lisää torstain Kalevasta!