Häädön saanut vuok­ra­lai­nen uhkasi ulos­ot­to­mies­tä hau­li­kol­la - tuo­mit­tiin van­keu­teen ja kor­vauk­siin

Rovaniemen hovioikeus ei antanut kainuulaismiehelle valituslupaa hänelle määrätystä tuomiosta. Kainuun käräjäoikeus oli tuominnut miehen muun muassa törkeästä vapaudenriistosta.

Rovaniemen hovioikeus ei antanut kainuulaismiehelle valituslupaa hänelle määrätystä tuomiosta. Kainuun käräjäoikeus oli viime huhtikuussa tuominnut miehen törkeästä vapaudenriistosta ja virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.

Vuonna 1961 syntynyt mies oli saanut häädön asunnostaan, mutta hän ei ollut suostunut lähtemään huoneistosta. Ulosottomies oli tullut paikalle suorittamaan häätöä, jolloin mies oli ottanut esiin haulikon, osoittanut sillä ulosottomiestä ja pakottanut hänet sohvalle istumaan.

Mies oli pitänyt asetta samalla tavalla kuin sitä pidetään ampumisen yhteydessä. Tähtääminen oli jatkunut muutaman minuutin ajan. Sen jälkeen mies oli laskenut aseen ja sanonut ulosottomiehelle, että hän voi lähteä asunnosta. Häätö oli jäänyt suorittamatta. 

Ulosottomies ei ollut tiennyt tapahtumahetkellä, oliko ase ladattu vai ei. Aseella uhannut mies oli sen sijaan tiennyt, että haulikko oli ladattu.

Rikos tapahtui vuonna 2014. Kainuun käräjäoikeus tuomitsi miehen kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeuteen. Sen lisäksi hänet määrättiin maksamaan 2500 euron korvaus ulosottomiehelle. Miehen käyttämä haulikko tuomittiin valtiolle.

Vuonna 1961 syntynyt mies oli katsonut syyllistyneensä enintään virkamiehen vastustamiseen. Hän vaati hovioikeutta muuttamaan vankeustuomion sakoiksi sekä alentamaan korvaussummaa enintään 600 euroon.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä