Toppilan Sihtikujalla naapurit katselivat keskiviikkona säälinsekaisin tuntein naista, joka epätoivoisen oloisena partioi pihalle kannettua irtaimistoaan. Vastaavia tapauksia Oulun alueellakin on viikottain.
Ulosottoviranomainen joutuu häädön yhteydessä kantamaan huonekalut ulos asunnosta, ja tavarat saattavat jäädä pihalle pitkäksikin aikaa. Ainakin toistaiseksi se on lainmukaista, mutta muutos on käsittelyssä eduskunnan lakivaliokunnassa.
Vuonna 2003 on tulossa voimaan uusi ulosottolaki, joka saattaisi ulosottoviranomaisen harteille vastuun häädetyistä tavaroista. Ulosottomies voisi myydä välittömästi sellaisen tavaran, jolla on myyntiarvoa ja toimittaa pois arvottoman tavaran.
Tällä hetkellä häädössä ulos tuotu omaisuus ei ole yhdenkään lakipykälän piirissä, on vain erilaisia käytäntöjä lähinnä vuokranantajien mukaan.
Esimerkiksi Oulun kaupungin käytännön mukaan häädetyt tavarat voivat olla kaksi viikkoa ulkona, sitten ne voidaan viedä roskiin. Jos häädön peruste on maksamattomat vuokrarästit, tavarat voidaan katsoa lyhennyksiksi maksamattomista vuokrista.
Lakiasiainneuvos Tuula Linna oikeusministeriöstä sanoo, että lainmuutos pyrkii antamaan lisää asumisaikaa tietyissä tapauksissa.
Jos häätöuhan alla olevassa asunnossa on lapsia tai vanhuksia, siitä on ilmoitettava sosiaaliviranomaisille. Uusi laki pyrkii lisäämään eri viranomaisten välistä yhteistyötä.
Oulun kaupungin apulaisisännöitsijä Matti Valtavaara kertoo, että häädölle on yleesä kolme perustetta: vuokrien laiminlyönti, häiriön tuottaminen ja kiinteistön huono hoito.
Oulun ulosottoviraston mukaan yleisin syy häätöihin on vuokrien maksamatta jättäminen. Häädön täytäntöön pano on aina oikeuden päätös, joka ulosottoviranomaisen on toteutettava.
Useimmiten häätö tapahtuu siten, että ulosottoviranomaisten ei tarvitse kuljettaa tavaroita ulos asunnosta, vaan asukas huolehtii ne itse mihin huolehtii.
Ulosottoviranomainen voi pyytää tarvitessaan virka-apua poliisilta esimerkiksi silloin, jos häätöön liittyy rikollisuutta tai tilanne on väkivaltainen tai uhkaava. Muuten ulosottomies toimii omin voimin.
Oulun kaupunki hääti tällä viikolla Toppilan Sihtikujalla vuokralaisen oikeuden päätöksellä, mistä vuokralainen on valittanut hovioikeuteen. Valtavaara sanoo, että kaupunki on tehnyt vastineensa valitukseen.
”Häätö perustuu häiriön tuottamiseen ja asunnon huonoon hoitoon. Huomautukset ja varoitukset on aikanaan tehty kirjallisesti sekä pyritty keskustelemaan vuokralaisen kanssa, mutta tuloksetta”, Valtavaara luettelee.