Sami Juntunen luo materiaalia pop & jazz -pianismiin perehtyville.
Benny Be Good, Holy Land, Soulmates, Moves Like Michael – siinä biisilistaa.
Haiskahtaa selvästi afroamerikkalaiselta musiikilta, muttei ihan siltä äänitteiltä tutulta.
Eipä niin: kyseessä on viime vuosina syntynyttä materiaalia, jonka tarkoituksena on olla opiksi.
Musiikki on oululaisen pianonsoiton lehtorin Sami Juntusen, 36, ja soitettavissa Juntusen tekemästä oppikirjasta Gettin' into Groove – rytmimusiikin etydejä.
Varsinaisten soittoharjoitteiden ohella teos johdattelee afroamerikkalaisen musiikin tyylien historiaan kunkin jakson alussa olevan tieto-osuuden myötä.
– Liikkeelle lähdetään 1800-luvun ragtimesta ja päätytään kasarimusaan. Se siksi, että sen jälkeen tapahtui tyylillinen räjähdys, Juntunen selittää.
– Ihan alkeisoppijalle tämä ei ole, vaan luonnehtisin materiaalia keskivaikeaksi.
Eikä oppi- ja ohjelmistokirja tutustuta vain sanoin ja nuotinnoksin: Juntusen Youtube-soittolistalla Rytmimusiikin etydejä ovat kuultavissa kaikki 39 kirjan kappaleesta.
– Korvillahan sitä musiikkia opitaan! Kirjassa on kunkin tyylin esittelyn yhteydessä myös suosituksia kuuntelulle.
Ajatuksen oppikirjan laatimisesta Juntunen sai työnsä myötä. Oulun konservatorion pop & jazz -osaston pianonsoiton lehtorina Juntusen oli saatava sopivaa materiaalia opiskelijoilleen ja kun sitä syntyi, tuli idea kasata siitä kokonaisuus tarjolle myös muille.
– Vastaavia julkaisuja ei juuri ole, ja kun nykyään myös klassisen pianon opettajien olisi suotavaa tutustua pop- ja jazz-musiikkiin, tämä opas sopii myös heille.
Pop & jazz -musiikin opetuksen painopiste on bändeissä, Juntunen selittää, ja heidät myös valitaan opiskelemaan sillä perusteella.
– Bändin kokonaisuus hahmottuu pianistille – koko orkesteri on tavallaan siinä soittimessa.
Ymmärrys siitä, miten oppikirjan markkina olisi myös laajemmalla, sai Juntusen taannoin ottamaan yhteyttä kansainväliseen musiikkikustantajaan.
– Fennica Gehrmannin julkaisema Gettin' into Groove sisältää saman materiaalin kuin aiempi versio. Kirjan ulkoasua on hieman tuunattu. Kuvituksen on molempiin versioihin suunnitellut Julia Vornanen – muusikko itsekin.
Sami Juntunen tuottaa uutta musiikkia koko ajan.
– Oppilaat toivovat saavansa heille soveltuvia versioita omista suosikkibiiseistään.
Teoksia on tullut muuhunkin kuin opetuskäyttöön.
– Säveltänyt ja sovittanut olen viimeiset 15 vuotta. Suurin osa on tullut opetustöiden lisäksi omien yhtyeiden ohjelmistoon.
Juntusen voi tavata keikoilla niin pop- kuin jazz-kokoonpanoissa. Löytyypä plakkarista pari cover-versioita soittavaa bilebändiäkin.
– Oma musisointi on olennaisen tärkeää, vaikka pienten lasten isänä se onkin jäänyt vähemmälle. Opettajankin on pysyttävä "keikkatuntumassa", Juntunen toteaa.
– Jazz on kuitenkin sitä läheisintä, jos pitäisi valita. Improvisointi on minulle tärkeää, ja jazzissa saa kehittää itseään muusikkona eniten.
Ei suinkaan pedagoginen julkaisutoiminta tähän jää?
– Kustantajan kanssa on sovittu, että teen maailmanmusiikkia esittelevän oppikirjan ja sitä olen jo työstänyt, Juntunen paljastaa.
– Mutta ensin on tämän Gettin' into Grooven englanninkielisen version vuoro. Materiaali on juuri käännettävänä.
Sami Juntunen
Syntynyt 1982 Oulussa.
Perheessä puoliso ja 4- ja 1,5-vuotiaat lapset.
Ylioppilas Madetojan musiikkilukiosta, musiikkipedagogi 2014 (Oulun ammattikorkeakoulu), musiikkikasvatuksen opintoja (Oulun yliopisto)
Pianonsoiton lehtori Oulun konservatorion pop & jazz -osastolla.
Muusikkona seuraavissa kokoonpanoissa: Kuru (jazz/etno), Nordic View (fuusiojazz), Lauantain toivotut (cover/bilebändi), Oulu Allstar Bigband, Pimptrain (cover/bilebändi), Harri Sarkkinen trio (jazz), Tiina Vaattovaara (pop/rock).
Sami Juntusta kuulee kesän aikana keikalla muun muassa Jumprun Jazzpatiolla 10. ja 31.7.
Äänitteitä: Kuru – Jälki (cd 2009), Kuru – Enemmän (cd 2012), Nordic View (cd 2017)
Entinen aktiiviurheilija pyrkii harrastamaan liikuntaa aina ehtiessään.