Green­pea­ce: Öljy saas­tut­taa Län­si-Si­pe­rias­sa

Jokiin vuotanut öljy on saastuttanut yli 7 000 hehtaarin laajuisen alueen Länsi-Siperiassa, sanoi ympäristöjärjestö Greenpeace maanantaina hollantilaiseen tutki

Jokiin vuotanut öljy on saastuttanut yli 7 000 hehtaarin laajuisen alueen Länsi-Siperiassa, sanoi ympäristöjärjestö Greenpeace maanantaina hollantilaiseen tutkimukseen viitaten.

Greenpeacen mukaan öljyä on vuotanut useisiin jokiin Nizhnevartovskin kaupungin ympäristössä. Öljy on saastuttanut juomavettä ja aiheuttanut vakavia terveysongelmia alueen asukkaille. Esimerkiksi syöpätapausten lukumäärä on kaksinkertaistunut viiden vuoden aikana.

Greenpeacen mukaan öljyvuodoista ovat vastuussa venäläiset öljy-yhtiöt sekä ne länsimaiset yhtiöt, jotka ostavat öljyä Venäjältä.

Ilmoita asiavirheestä