Myyrmannin kauppakeskuksen pommi-iskusta epäillyn Petri Gerdtin käynti Itä-Helsingissä ennen räjähdystä on yhä arvoitus. Keskusrikospoliisin tutkinnassa ei ole tullut esiin vielä mitään havaintoja siitä, mitä Gerdt teki Helsingissä viettämänsä kolmen tunnin aikana.
Gerdtin matkalipputietojen perusteella on voitu päätellä, että hän lähti kotoaan Vantaan Tikkurilasta bussilla Helsinkiin Mellunmäkeen perjantaina puoliltapäivin. Neljän tunnin kuluttua hän palasi samaa reittiä takaisin Tikkurilaan.
Krp tutkii muun muassa Helsingin metroasemien ja Itäkeskuksen kauppakeskuksen valvontakameroiden tallenteita, mutta kuvaa Gerdtistä ei ole toistaiseksi löytynyt. Silminnäkijöiltäkään ei ole tullut riittävän varmoja havaintoja.
Sen sijaan poliisi on saanut koottua Myyrmannin liikkeiden valvontakameroiden tallenteista kuvasarjan, joka on antanut hieman lisävalaistusta ja vahvistusta Gerdtin liikkeisiin juuri ennen räjähdystä. Viimeisin tallentunut havainto on silti yhä 15 minuuttia ennen räjähdystä kello 19.21 taltioitunut kuva.
Siinä Gerdt on kauppakeskuksen ensimmäisen kerroksen tasanteen viereisten rullaportaiden juurella. Pommi räjähti oleskelutasanteella kello 19.35.
Motiivi voi jäädä selvittämättä
Arvoituksia ovat yhä myös Gerdtin motiivi teolleen ja se, oliko hänen tarkoitus selvitä itse hengissä iskusta ja laukesiko pommi ennen aikojaan.
Rikosylikomisario Tero Haapala myöntää, että motiivi voi jäädä ikuisesti pimentoon. Gerdt kuoli itse iskussa eikä ilmeisesti jättänyt jälkeensä mitään viestejä aikeistaan.
"Vaikka lisätietoa tulisikin, joudutaan luultavasti jossain kohtaa kuitenkin menemään päättelyn puolelle", Haapala sanoo. Krp on peräänkuuluttanut hänet tunteneita henkilöitä, mutta uusia todistajia ei ole ilmaantunut. "Varmasti heitä olisi, mutta asia taitaa olla monelle aika arka."
Kysymys vahinkolaukeamisesta voi ratketa, jos pommin laukaisumekanismi saadaan selvitettyä. Ajastinviritelmä viittaisi siihen, että Gerdtin itsensä piti selvitä iskusta.
Joka tapauksessa pommin pakkaaminen täyteen teräshauleja antaa ymmärtää, että tarkoitus oli aiheuttaa suurta vahinkoa.
Osaa loukkaantuneista ei voi vielä kuulla
Krp on kuulustellut jo osaa räjähdyksessä loukkaantuneista, mutta tähän mennessä ei ole tullut esiin merkittäviä uusia havaintoja. Muutama potilas on yhä niin vaativassa hoidossa, että heitä ei ole pystytty jututtamaan lainkaan.
Krp ei ota kantaa väitteeseen, jonka mukaan Gerdt olisi suunnitellut iskuaan vuoden. Gerdtin hyväksi ystäväksi itseään kutsunut "Hessu" sanoi tiistain Ilta-Sanomissa, että Gerdt oli puhunut hänelle aikeistaan pitkin vuotta eri ravintoloissa. Haapalan mukaan "Hessua" on kuulusteltu, ja poliisille tämä on kertonut toisin kuin iltapäivälehdelle.
Toisin kuin lehtihaastattelussa, esitutkinnassa väärien tietojen antaminen on rangaistavaa. Perättömästä lausumasta esitutkinnassa voidaan tuomita sakkoja tai jopa kaksi vuotta vankeutta.