Yhdysvaltain ympäristönsuojeluvirasto EPA on määrännyt General Electric -yhtiön valtavaan siivoustyöhön. Yhtiön on ruopattava New Yorkin osavaltiossa sijaitsevan Hudsonjoen pohjasta valtavia määriä sinne upotettua ympäristömyrkky PCB:tä.
Yhtiö oli aikoinaan upottanut jokeen noin puoli miljoonaa kiloa PCB:tä, joka oli peräisin yhtiön Fort Edwardin ja Hudson Fallsin tehtailta.
Siivottava jokialue sijaitsee Albanyn kaupungin pohjoispuolella, ja se on pituudeltaan noin 65 kilometriä. Siivoustyön hinnaksi on arvioitu noin 500 miljoonaa dollaria (570 miljoonaa euroa eli 3,4 miljardia markkaa).
Jos General Electric ei ryhdy työhön, niin EPA tekee ruoppauksen, mutta laskuttaa yhtiöltä kolminkertaisen hinnan. GE-yhtiö on vastustanut kiivaasti siivoussuunnitelmaa, mutta turhaan.
Siivousta vaadittiin jo presidentti Bill Clintonin aikana. Ympäristöväki pelkäsi, että konservatiivien käsissä oleva EPA taipuu General Electricin voimakkaan painostuksen alla.
"Me aiomme edetä tämän tärkeän siivouksen kanssa", vakuutti kuitenkin ympäristönsuojeluviraston johtaja Christie Whitman.
New Yorkin osavaltion viranomaisilla on kaksi viikkoa aikaa tutkia suunnitelmaa. Osavaltion kuvernööri George Pataki kannattaa siivousta, mutta vastustajat sanovat, että ruoppaustyö haittaa liikaa alueen asukkaita.
Aine upotettiin jokeen ennen vuotta 1977, jolloin PCB:n käyttö kiellettiin Yhdysvalloissa. Ympäristömyrkyn uskotaan aiheuttavan syöpää. General Electric oli käyttänyt ainetta eristeenä sekä jäähdytystarkoituksiin.