Abiturienttien koulunkäynti päättyi tänään perinteisiin penkkariajeluihin Oulun keskustassa ja värikkäästi pukeutuneen juhlakansan rekkakaravaania oli saapunut katsomaan satamäärin väkeä, jotka saivat suunsa makeaksi penkkarikarkeista.
Lensipä rekoista tosin tänä vuonna hajuvettä ja babyporkkanoitakin. Kulkuetta katseleva yleisö oli varustautunut karkin talteenottoon ainakin muovipussein käsilaukuin, sateenvarjoin ja pyöräkärryin.
Abit olivat tavalliseen tapaan pukeutuneet kaikenkirjaviin naamiaisasuihin. Jääkiekkopelaajia, -tuomareita ja sheikkejä löytyi rekkojen kyydistä myös ainakin yksi Matti Nykänenkin.
Abit jäävät nyt lukulomalle ja alkavat valmistautua 12. maaliskuuta alkaviin ylioppilaskirjoituksiin.