Rakennusten katoamisella katukuvasta on Oulussa pitkät perinteet. Kirjava on myös se keinojen valikoima, jolla katoamistemput on saatu aikaan: taloja on pommitettu, poltettu ja vedetty maan tasalle purkutraktoreiden avustuksella.
Varsinkin tulipaloista on Pohjois-Suomen vanhin kaupunki saanut kärsiä: Oulu on palanut historiansa aikana kymmenen kertaa.
Kun kaupunki alkoi sotien jälkeen kasvaa, vanhat puutalot jäivät pieniksi ja kaavoituksella annettiin lupa rakentaa isompia taloja.
– Voisi sanoa, että Oulusta ei tullut sellaista suojelukaupunkia kuin rannikon ruotsalaisista kaupungeista. Nehän ovat suojeltuja puukaupunkeja nykypäivänä. Oulusta olisi voinut tulla sellainen, mutta ei tullut, tuumii kulttuuriperintötyön johtaja Pasi Kovalainen museo- ja tiedekeskus Luupista.