Fy­sii­kan Nobel meni Higgsin hiuk­ka­sen tut­ki­joil­le

Fysiikan Nobel-palkinto on annettu niin sanotun Higgsin bosonin keksijöille. Palkinnon jakavat brittiläinen Peter Higgs ja belgialainen Francois Englert.

Fysiikan Nobel-palkinto on annettu niin sanotun Higgsin bosonin keksijöille. Palkinnon jakavat brittiläinen Peter Higgs ja belgialainen Francois Englert.

Higgsin bosoni selittää, miten alkeishiukkaset saavuttivat tarvittavan massan muodostaakseen tähtiä ja planeettoja. Tämän vuoksi sitä on joskus myös nimitetty jumalhiukkaseksi.

Bosoni on ollut fysiikan perusteoriasta puuttuva osanen, sillä muut alkeishiukkaset, kuten elektronit on löydetty. Viime vuonna Euroopan hiukkasfysiikan tutkimuskeskus Cern kertoi löytäneensä hiukkasen ensi kertaa.

Englert, 80, ja Higgs, 84, teoretisoivat hiukkasen toisistaan riippumatta vuonna 1964. Englert julkaisi tutkimuksensa ensin kollegansa Robert Broutin kanssa. Brout kuoli 2011.

Kaksi viikkoa Englertin ja Broutin jälkeen Higgs esitteli oman teoriansa, jonka ansiosta hiukkanen lopulta nimettiin hänen mukaansa.

Vuosikymmenten varrella tuhannet tieteilijät ovat tutkineet Higgsin bosonia. Nobel-palkinto voidaan kuitenkin jakaa vain korkeintaan kolmen tahon kesken.

Tämänvuotiset Nobel-palkinnot ovat suuruudeltaan noin 900 000 euroa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä