Liikemies Peter Fryckmanin entinen huvila Villingin saaressa Helsingissä myytiin pakkohuutokaupassa Helsingissä torstaina varsin halvalla. Hinta nousi vain 750 000 euroon, mikä on kohtuullisesti 250 neliön huvilasta, 150 metrin rantaviivasta ja yli kahden hehtaarin tontista helsinkiläisessä saaressa.
Kiinteistöt huusi Juhani Marttinen, joka toimi perustettavan yhtiön asiamiehenä. Marttinen ei kertonut, mistä yrityksestä on kyse. Hän vakuutti kuitenkin, että yrityksellä ei ole mitään tekemistä Fryckmanin kanssa.
Huvila tulee Marttisen mukaan yksityiskäyttöön. Uudet asukkaat haluavat suojella yksityisyyttään.
Talosta ja tilasta odotettiin etukäteen saatavan tuplasti yli torstaisen kauppahinnan. Konkurssin tehneellä Fryckman-Yhtiö Oy:llä on velkaa yhteensä yli 18 miljoonaa euroa. Konkurssipesän edustajat ja ulosottovirasto hyväksyivät kuitenkin tarjouksen.