Energiayhtiö Fortumin heinä-syyskuun tulos oli selvästi viime vuotta parempi. Voitto rahoituserien jälkeen oli 289 miljoonaa euroa, kun luku viime vuonna vastaavaan aikaan oli 185 miljoonaa, yhtiö tiedottaa.
Tammi-syyskuussa voittoa kertyi osavuosikatsauksen mukaan 1 151 miljoonaa verrattuna viime vuoden 811 miljoonaan. Alkuvuoden liikevaihto kuitenkin supistui hieman, joskin kolmannen neljänneksen liikevaihto oli suurempi kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.
- Fortumin tulos tammi-syyskuussa on ollut erittäin vahva. Tämänhetkisten markkinatekijöiden, yhtiön suojausten ja sähkö- ja lämpö- sekä öljytoimintojen tehokkuuden valossa vuodesta 2004 on tulossa Fortumille hyvin tyydyttävä vuosi, yhtiön tiedotteessa arvioitiin.