For­tu­min Porvoon ja­los­ta­mol­la tu­li­pa­lo

Fortumin Porvoon öljynjalostamolla sattui maanantai-iltana pienehkö tulipalo, josta ei kuitenkaan aiheutunut vaaraa ihmisille tai ympäristölle.

Fortumin Porvoon öljynjalostamolla sattui maanantai-iltana pienehkö tulipalo, josta ei kuitenkaan aiheutunut vaaraa ihmisille tai ympäristölle. Palo sai alkunsa noin kello 18.50 raakaöljyn tislausyksikössä, jota oltiin käynnistämässä uudelleen puolitoista kuukautta kestäneen huoltoseisokin jälkeen.

"Noin 55 metriä korkean tislausyksikön kylki syttyi palamaan oletettavasti laippavuodon vuoksi", kertoi vuoropäällikkö Heimo Jokela. Tuli paloi useassa eri tasossa noin 30 metrin korkeudessa. Tehtaan oma palokunta sammutti palon parissakymmenessä minuutissa. Ympäristökuntien palokunnat olivat paikalla varmuuden vuoksi, mutta eivät osallistuneet sammutustöihin. Palon jälkeen koko yksikkö pysäytettiin ja se tarkastetaan palon syyn selvittämiseksi. "Mahdollisen vuotokohdan etsiminen ja tiivisteen vaihtaminen viivästyttävät yksikön käynnistämistä", kertoi Jokela. Hän arvioi, että yksikkö voidaan käynnistää uudelleen tiistain aikana.

Ilmoita asiavirheestä