Hyökkääjä Mikael Forssell viimeisteli kolme maalia, kun Suomi voitti jalkapallon MM-karsinassa Tampereella Makedonian 5-1 (3-0).
Hattutemppuilijalla oli kuitenkin vitsit vähissä, kun hän marssi ottelun jälkeen suihkunraikkaana, tyylikkääseen pukuun verhoutuneena Ratinan stadionin takana odottaneeseen bussiin.
- Minulla ei ole tänään mitään sanottavaa. Valitettavasti, Birminhamg Cityn hyökkääjä vastasi kirjoittavan median kysymyksiin pelin jälkeen.
Forsellille maalin tekeminen on ollut meneillään olevissa MM-karsinnoissa harvinaista herkkua. Ennen keskiviikkoa Forssell oli viimeistellyt karsinnassa vain yhden osuman. Se syntyi lähes vuosi sitten (8. syyskuuta 2004) Jerevanissa, kun hän upotti pallon Armenian verkkoon.
Maajoukkueen päävalmentaja Jyrki Heliskoski oli tyytyväinen ottelun tulokseen.
- Joukkue oli hyvin keskittynyt. Se oli liikkeellä hyvällä asenteella. Vaikean Andorra -pelin jälkeen joukkue näytti nyt, että se pystyy tekemään myös tulosta.