Finnairin tulos heikkeni selvästi heinä-syyskuussa. Tulos ennen veroja oli 31,3 miljoonaa euroa, kun vuotta aiemmin se oli 68,8 miljoonaa.
Toimitusjohtaja Pekka Vauramo sanoo yhtiön osavuosikatsauksessa, että kustannussäästöohjelman täysimittainen toteuttaminen on välttämätöntä.
- Merkittävä osa meneillään olevasta 60 miljoonan euron säästöohjelmasta kohdistuu henkilöstösidonnaisiin kuluihin, Vauramo kertoo.
Finnair antoi eilen tulosvaroituksen.
Yhtiön mukaan lentoliikenteen kehityksen näkyvyys on heikko, koska Euroopan taloustilanne on epävarma ja Aasian kasvu hidastuu. Polttoainekustannusten odotetaan pysyvän korkeana. Lisäksi rahti- ja lomaliikenteen tuotot ovat heikentyneet.
Finnair kertoi myös, että sen tytäryhtiöt Area ja Suomen Matkatoimisto suunnittelevat yhdistymistä. Yhdistymisellä tavoitellaan säästöjä, joita saataisiin purkamalla päällekkäisiä toimintoja.
Molemmissa yhtiöissä alkaa yt-neuvottelut. Area ja Suomen Matkatoimisto työllistävät nykyisin yhteensä noin 230 henkeä. Finnairin mukaan vähennystarve on enimmillään 45 henkilöä.