Finn­ai­rin mat­kus­ta­ja­ka­to kiihtyi vielä mar­ras­kuus­sa

Lentojen vähentäminen kaunisti lentoyhtiö Finnairin liikennetilastoja marraskuussa.

Lentojen vähentäminen kaunisti lentoyhtiö Finnairin liikennetilastoja marraskuussa. Matkustajapaikoista oli käytössä keskimäärin hieman alle 65 prosenttia, kun lokakuussa jäätiin noin 62,5 prosenttiin.

Yhtiön kaikilla lennoilla matkustajia oli 9 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten. Rahdin ja postin kuljetuksessa supistus oli vieläkin selvempi eli noin 35 prosenttia.

Matkustajakato lisääntyi lokakuusta, sillä silloin matkustajien määrän lasku edellisvuodesta jäi 5 prosenttiin. Rajuimmin Finnair on leikannut tarjontaa Pohjois-Amerikan liikenteessä, jossa lennettyjen henkilökilometrien määrä vähentyi neljänneksen.

Sen sijaan Kaukoitään lentoja lisättiin, mikä näkyi myös matkustajien määrän lisäyksenä. Se olikin ainoa suunta, jossa päästiin plussalle. Myös lomalennoilla matkustajia oli vähemmän kuin viime vuoden marraskuussa.

Pohjois-Amerikan lennoilla matkustajamäärän pudotus oli lähes 40 prosenttia. Kansainvälisessä reittiliikenteessä liikematkustus vähentyi lähes 19 prosenttia.

Tammi–marraskuun matkustajamäärä on vielä niukasti plussalla, mutta rahtia ja postia on kuljetettu runsaat 10 prosenttia vähemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.

Matkustajapaikoista oli käytössä tammi–marraskuussa hieman vaille 69 prosenttia. Vähennys viime vuodesta on 0,7 prosenttiyksikköä.

Lokakuussa käyttöasteen pudotus edelliseen lokakuuhun oli lähes 6 prosenttiyksikköä. Kaikki lentoyhtiöt ovat vähentäneet rajusti lentojaan ja muita kulujaan Yhdysvaltoihin tehtyjen terrori-iskujen jälkeen.

Ilmoita asiavirheestä