Finnair aloit­taa lennot Hong­kon­giin

Finnairin ensimmäinen lento Hongkongiin lähtee kiinalaisen uudenvuoden kunniaksi torstai-iltana, puoli tuntia ennen vuorokauden vaihtumista.

Finnairin ensimmäinen lento Hongkongiin lähtee kiinalaisen uudenvuoden kunniaksi torstai-iltana, puoli tuntia ennen vuorokauden vaihtumista. Säännöllinen lentoliikenne uuteen kohteeseen käynnistyy 15. helmikuuta.

Hongkongiin lennetään kolmesti viikossa Bangkokin kautta. Lentopäivät ovat Helsingistä maanantai, keskiviikko ja perjantai. Lähtöaika on illalla kello 23.30. Hongkongista paluu on vastaavasti tiistaisin, torstaisin ja lauantaisin lähtöaikana kello 21.50.

Lentoaikataulut on suunniteltu siten, että kotimaan, Pohjoismaiden ja Euroopan sekä oneworld-yhteistyökumppanien vuoroilta on jatkoyhteydet Hongkongin lennoille ja sieltä edelleen Kaakkois-Aasiaan Dragonairin ja Cathay Pacificin lennoille.

Helsingistä puolestaan Hongkongista palaavilla lennoilla on yhteydet niin Skandinavian, Baltian, Länsi-Euroopan kuin Aasian, Hongkongin ja Australian välille.

Uusi Hongkongin reitti on merkittävä uutuus myös lentorahdin kuljettamiselle. Hongkong kuuluu maailmankaupan suurimpiin keskuksiin, ja siellä sijaitsee yksi Aasian vilkkaimmista lentorahtiterminaaleista. Hongkongin kautta avautuvat kattavat jatkoyhteydet Manner-Kiinan teollisuusalueille.

"Kyseessä on strateginen laajentuminen uusille markkinapaikoille ja liiketoiminnan painopisteen siirtäminen Atlantin liikenteestä Kaukoitään, jonne tarjontamme on viime vuoteen verrattuna kasvanut 45 prosenttia", sanoo Finnair Cargon markkinointipäällikkö Timo Riihimäki.

Ilmoita asiavirheestä