Fin­lan­dia-hiih­to lyheni

Finlandia-hiihdon johtoryhmä päätti perjantaina, että 29.Finlandia-hiihto hiihdetään lyhennetyllä 40 km matkalla Lahdesta Hollolan kautta Lahteen 23.2.klo 9.

Finlandia-hiihdon johtoryhmä päätti perjantaina, että 29. Finlandia-hiihto hiihdetään lyhennetyllä 40 km matkalla Lahdesta Hollolan kautta Lahteen 23. 2. klo 9.00 alkaen.

Lähtöpaikkana on Lahden Urheilukeskuksen stadion. Lähtö toteutetaan alkuperäisten suunnitelmien mukaan 5 minuutin aaltolähtöinä.

Lyhyen perinteisen (30 km) hiihto alkaa alkuperäisten suunnitelmien mukaan klo 11.00. Lähtöpaikkana toimii Lahden Urheilukeskuksen Karpalon kenttä. Vapaan hiihtotavan 30 km jouduttiin perumaan kokonaan.

Vapaan hiihtotavan Finlandiaan ilmoittautuneille tarjotaan mahdollisuutta osallistua vastaavalle perinteisen matkalle.

Kilpailujohtaja Hannu Siljanderin mukaan reitin varrella on nyt lunta, mutta se on ladun vieressä. Finlandia-hiihdon latupohjat ovat jäässä eikä lumi helpolla tartu niihin.

"Joudumme lumettamaan koko reitin käytännössä käsityönä." Siljander kaipaakin vapaaehtoisia lumetustalkoisiin.

Ilmoita asiavirheestä