Fi­nans­si­krii­sin is­kies­sä luot­ta­mus pank­kei­hin horjui myös Suo­mes­sa – Pää­mi­nis­te­ri Van­ha­nen sai tietoa pää­oma­paos­ta ja osal­lis­tui sa­lai­siin krii­si­ko­kouk­siin

Yhdysvalloista alkanut finanssikriisi horjutti maailmantaloutta ja uhkasi kaataa pankkijärjestelmän syksyllä 2008.

Yhdysvalloista alkanut finanssikriisi horjutti maailmantaloutta ja uhkasi kaataa pankkijärjestelmän syksyllä 2008. Suomesta siirrettiin kriisin aikana varoja ainakin Ruotsiin. Entinen pääministeri Matti Vanhanen kertoo, että kriisin kulkua oli vaikea ennakoida. Osa päättäjien kokouksista pidettiin piilossa julkisuudelta.

Syksyllä 2008 päättäjät kutsuttiin Suomessa kriisikokouksiin. Maailmanlaajuinen pankkijärjestelmä oli vaarassa kaatua finanssikriisin vuoksi.

Pääministeri Matti Vanhanen (kesk.)

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä