Fe­ta­juus­toa saa vain Krei­kas­ta

EU-komissio ilmoitti fetajuuston valmistajille tänään, että kyseistä herkkua voi valmistaa vain ja ainoastaan Kreikassa ja lisäksi vain tietyssä osassa maata.

EU-komissio ilmoitti fetajuuston valmistajille tänään, että kyseistä herkkua voi valmistaa vain ja ainoastaan Kreikassa ja lisäksi vain tietyssä osassa maata.

Muilla jäsenmailla on viisi vuotta aikaa tuotannon muuttamiseksi niin, ettei siitä aiheudu juustontuottajille ongelmia. Muussa tapauksessa niiden täytyy lopettaa tuotantonsa.

Päätös koskee lähinnä Tanskaa ja Saksaa. Suomessakin valmistetaan rajattu määrä fetaa vuosittain.

EU-komission päätös on voitto Kreikalle, jossa tuotetaan vuosittain 6 000 tonnia kyseistä juustoa.

Kreikassa on ennestään jo lukuisia suojamerkittyjä elintarvikkeita. EU-maista Ranskassa ja Italiassa on myös paljon ruokahistoriallisesti suojattuja tuotteita.

EU perusti vuonna 1992 suojausjärjestelmän, josta ovat Suomessa saaneet hyötyä mm. Lapin puikulaperunan viljelijät ja Lammin sahdinpanijat.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä