Fen­no­voi­man työ­maa-alueel­la il­ki­val­taa, kuor­ma-au­ton ikkuna ja ovi rikottu

Mielenosoittajat ovat tehneet ilkivaltaa Fennovoiman ydinvoimalatyömaalla Pyhäjoella.

Fennovoiman ydinvoimalan työmaa-alueella on ollut mielenosoittajia huhtikuusta saakka.
Fennovoiman ydinvoimalan työmaa-alueella on ollut mielenosoittajia huhtikuusta saakka.
Kuva: Kontiainen Jarmo

Mielenosoittajat ovat tehneet ilkivaltaa Fennovoiman ydinvoimalatyömaalla Pyhäjoella. Alueella on ollut mielenosoituksia jo huhtikuusta lähtien. Torstainakin poliisipartio kävi työmaa-alueella.

Tähän saakka noin parikymmentä mielenosoittajaa on tyytynyt osoittamaan mieltä ja häiritsemään työskentelyä työmaalla.

– Tähän asti se on ollut enemmän fyysistä haittaa. Nyt aktivistit eivät enää ole tyytyneet passiiviseen työn haittaamiseen, vaan he ovat nyt tehneet myös ilkivaltaa, valvonta- ja hälytysyksikön johtaja, ylikomisario Arto Autio Oulun poliisilaitokselta kertoo.

Esimerkiksi yhdestä kuorma-autosta on rikottu ikkuna ja ovi rikottu, otettu hallintaan sellaisia asioita, jotka eivät laillisesti kyseiselle henkilölle kuulu sekä Fennovoiman hallintaan siirtyneiltä mökeiltä on rikottu joitakin ikkunoita.

Aution mukaan poliisi ymmärtää, että ihmisillä on mielipiteitä ja ne täytyy saada kertoa ihan reilusti. Siellä on myös alueita, joissa voi jokamiehenoikeuksien perusteella oleskella.

– Mutta kun ryhdytään tekemään ilkivaltaa, se ei ole mielipiteen ilmaisemista, vaan kyseessä on jo olemassa olevien Suomen lakien rikkomista, Autio muistuttaa.

Järjestyksestä työmaa-alueella vastaa Fennovoiman asettamat vartijat. Aution mukaan vartijat ovat pääsääntöisesti pystyneet häiriöt keskeyttämään ja lopettamaan. Välillä on kuitenkin tarvittu poliisipartiota apuun.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä